WordPress Nedir? WordPress Tarihçesi, Teknik İzahı, Blog ve Açık Kaynak Dünyasına Kısa Bir Bakış

WordPress Nedir? WordPress Tarihçesi, Teknik İzahı, Blog ve Açık Kaynak Dünyasına Kısa Bir Bakış

WordPress, kişilerin kendi web sitelerini veya blogunu oluşturmasının en basit ve en popüler yoludur. Bu platform, internetteki tüm web sitelerinin % 34’ünden fazlasının temelini oluşturur ve tasarım yapılmasını sağlayan zengin ve ücretsiz bir platformdur. Ziyaret edilen dört web sitesinden en az biri WordPress tarafından desteklenmektedir.

Teknik İzahı

Biraz daha teknik bir düzeyde açıklayacak olursak, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Bu, herhangi birinin bu platforma ait yazılımını, ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. Bir içerik yönetim sistemi temelde, web sitesinin içerik veya tasarım gibi önemli yönlerini programlama hakkında hiçbir şey bilmeye gerek kalmadan, yönetmeyi kolaylaştıran bir araç olduğunu vurgular.

Bu platform, internet sitesi mantığını, web sitesi oluşturmak isteyen herkesin erişebileceği bir hale getirir. Buna geliştirici olmayanlar da dahildir.

Nasıl Kullanılır?

Bu platformu kullanmaya başlamak için, öncelikle yazılımı indirmek gerekir. Platform, siteyi bir web sunucusuna yükler, bir veritabanına bağlar ve ardından içerik web’de yayınlanmaya başlanır. Kulağa karmaşık gelebilir, fakat tüm işlem yaklaşık 5 dakika sürer. Kurulduktan sonra, içerik yayınlamak ve web sitesini oluşturmak için basit, web tabanlı bir düzenleyiciye sahip olursunuz.

WordPress Tarihçesi

Matt Mullenweg Wordcamp Europe 2013
Matt Mullenweg Wordcamp Europe 2013

2003’te Mike Little ve Matt Mullenweg bir b2/cafelog yaması yaratmasıyla ilk adım atılmıştır. Zarif, iyi tasarlanmış bir kişisel yayıncılık sistemine olan ihtiyaç, o zaman bile belliydi. Platform PHP ve MySQL üzerine kuruludur. Yıllar içerisinde yayımlanan yeni versiyonlarla ve ulaşabilir binlerce eklentiyle birlikte muazzam bir içerik yönetim sistemine dönüşmüştür.

Açık kaynaklı bu yazılımının ortak kurucu geliştiricisi, Matt tarafından 2005 yılında kurulan Automattic WordPress geliştiricilerini çatısı altında topladı. Aynı yıl wordpress.com hayata geçirildi ve sunucu ve alan adı sahibi olmayan insanlar bile kolaylıkla bu sistem üzerinden blog oluşturmaya başladılar.

Wordpress Ofisi Automattic
WordPress Ofisi Automattic

İlk Automattic çalışanlarının birçoğu, şirketten önce ilgili platformun geliştiricilerine katkıda bulunuyordu. Bu yüzden Automattic’in WordPress’e yatırım yapmasının tek nedeni finansal çıkarların olmadığını söylenebilir. Açık kaynaklı proje başlangıçta gerçekten para kazanmadığından, Matt önce yazılımın ticari markasını Automattic aracılığıyla tescil ettirmiştir.

Yazılım platformu popülerlik kazandıkça Automattic, WordPress’in ticari markasını 2010 yılında kar amacı gütmeyen projenin, uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için vakfa bağışlamıştır.

Gelişime Açık Platform

wordpress, blog kurmak
wordpress, blog kurmak

WordPress, yetenekli, hevesli geliştiriciler, tasarımcılar, bilim adamları, blog yazanlar ve diğerleri tarafından desteklenerek, zaman içinde ilerici fikirlerle geliştirilmiştir. Bu yüzden el yapımı kişisel anekdotlardan, dünyayı değiştiren hareketlere kadar herkesin kendi web sitesini yaratması ve paylaşması için fırsat sağlar. Sınırlı bir teknoloji deneyimine sahip insanlar kullanıma hazır bir yönetim sistemine kavuşurken, web geliştiriciler ise hayal edebileceğiniz her türlü projeyi WordPress üzerinde inşa edebilirler.

GPL Lisansının Faydaları

1) WordPress’i herhangi bir kısıtlama olmadan kişiler istedikleri şekilde kullanabilirler.

2) Herhangi bir kısıtlama olmadan, sevilenler şeyler özelleştirilebilir, eklenebilir veya kaldırılabilir.

3) GPL lisansı altında yayınlanması dışında, kişiler, WordPress’i herhangi bir kısıtlama olmadan yeniden paketleyebilir, yeniden değerlendirebilir, satabilir ve dağıtabilirler.

4) WordPress’i alabilir, logosunu ve adını değiştirebilir ve satmaya başlayabilirsiniz. % 100 yasaldır.

Blog Yazmak İstiyorum Ama…

Bunun için bir an bile beklemenize gerek yok. İster kendi alan adı ve sunucunuzu satın alır ve sunucu üzerinde birkaç dakikada WordPress’i kurabilir, isterseniz de wordpress.com üzerinden ücretsiz blog sitenizi kurabilirsiniz….

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Color Palettes (Reset)