WordPress’e Eklenti Nasıl Yüklenir? Eklenti Onay Süreci ve SVN Kullanımına İlişkin Rehber

Bir eklenti yapmak ve bunu WordPress.org üzerinde herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği şekilde yayınlamak istiyorsanız, rehber niteliğindeki bu yazıya hoş geldiniz.

2023 yılının başlarında yayınlanan Gutenberg Block for Slick Slider, WordPress dizinine yüklediğim ilk eklentiydi. Öncesinde kendi ihtiyaçlarıma veya müşterilerimin taleplerine uygun eklentiler kodlamıştım ancak bunlar eklenti geliştirme standartlarını çok fazla gözetmeyen ve o anki sorunun çözümünü hedefleyen çalışmalardı. Ben de bu konuda tecrübe edinmek için blok tabanlı bir eklenti olan Gutenberg Block for Slick Slider’ı kodlamış ve kısa sürede onay almayı başarmıştım.

Vakit kaybetmeden ikinci eklentimi kodlamaya başladım. Daha önce kendi temalarımda kullanmak üzere yazdığım bir giriş-kayıt eklentisi vardı. Bunu blok editöre uygun hale getirmeye karar verdim. Fakat eklenti çok jenerik kodlanmamıştı. Bunu revize etmem çok fazla zamanımı aldı diyebilirim. Kesintili ve uzun bir geliştirme sürecinin sonunda eklenti hazırdı.

Şimdi gelin, adım adım, bu eklentiyi nasıl wp.org’a yükledim, onay süreci ne kadar sürdü, eklenti değerlendirme ekibi hangi hatalarımı bulguladı ve revize istedi ve son olarak eklentiyi nasıl yayına aldım, birlikte göz atalım.

Yazının tamamı için tıklayınız…

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Color Palettes (Reset)