yazılım öğrenme, yazılıma nasıl başlanır?

Yazılım Öğrenmeye Nasıl Başlanır? En Net Cevabı Veriyorum

Yazılım öğrenmeye dair düşüncelerimi bir Medium yazısında ve daha sonra bir YouTube videosunda sizlerle paylaştım. Yeni başlayanlar için iyi bir kaynak olması dileği ile:

Medium yazısının tamamı için tıklayınız

Yazılım Öğrenmeye Nasıl Başlanır?

Yazılıma başlamaya niyetli olup bu konuda doğru düzgün hiçbir fikri olmayanlar için en kritik soru şudur: nasıl yazılım öğreneceğim, nereden başlamalıyım?

Bununla ilgili internette yüzlerce yazı ve video bulabilirsiniz. Herkes bilgi ve tecrübesi doğrultusunda yeni başlayacak olanlara çeşitli tavsiyelerde bulunuyor, yol gösterici olmaya çalışıyor. Ancak bunların birçoğu o malum soruya cevap olamadığı gibi bir sürü yeni soruyla baş başa bırakıyor sizleri:

Backend mi, frontend mi? Mobil mi, web mi? Pyhton, Php, Java, C#, React, Vue, Angular… Öncelikle neyi öğrenmek istiyorsunuz?

Burada bir durmamız gerekiyor. Ortalık bir anda toz duman oluverdi. Siz zaten bu konuda hiçbir fikre sahip değilsiniz. Backend ve frontend nedir bilmiyorsunuz, ama yazılıma nerden başlayacağınız noktasında bilgi almaya çalışırken, bir anda kendinizi bir yol ayrımında buluyor ve bir karar vermeye zorlanıyorsunuz.

Siz sıfır noktasındasınız ve sadece yazılım öğrenmek istiyorsunuz. Zira yazılımcılığın geleceği parlak bir meslek olduğunu düşünüyorsunuz ya da sık sık yazılım geliştirici olmaya dair sizi kamçılayan şeyler duyuyor, görüyorsunuz. Bu nedenle kendinize yeni bir kariyer hedefi olarak yazılımcı olmaya belirlediniz.

Girmeye çalıştığınız dünya ise evren gibi kaotik ve karmaşık geliyor size. Bu karmaşadan sıyrılmanız için, lafı hiç uzatmadan, soruya soru ile karşılık vermeden yanıtlayacağım bu mühim soruyu:

Tamamı için tıklayınız

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Color Palettes (Reset)